ونزوئلا در ماههای اخیر با مشکل جدی کمبود برق مواجه شده است. یکی از راههای دولت ونزوئلا برای این وضعیت، اعمال محدودیت در مصرف برق است.  نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا روز گذشته درجمع طرفدارانش در کاراکاس، پایتخت این کشور اعلام کرد جیره بندی برق درباره پانزده مرکز بزرگ خرید در ونزوئلا اعمال می شود که باوجود خشکسالی شدید و کمبود شدید برق، به نصب ژنراتور مبادرت نکرده اند.
این درحالی است که جمعیت بیست و نه میلیون نفری ونزوئلا با قطع مکرر برق و آب در روز مواجه هستند. سد گوریGuri  که حدود دو سوم نیاز ونزوئلا به برق را تامین می کند به علت خشکسالی و کاهش شدید بارندگی با افت شدید سطح آب و درنتیجه افت برون داد برق مواجه شده است. 
مادورو روز گذشته گفت زمان آن فرارسیده است که اقدامات شدید جیره بندی درباره پانزده مرکز خریدی اعمال شود که از قوانین تبعیت نمی کنند و بدون توجه به شرایط حساس ناشی از پدیده ال نینو که قرار داریم به مصرف برق مبادرت می کنند. 
مادورو از زنان ونزوئلایی خواسته است برای مقابله با کمبود برق، کمتر از سشوار استفاده کنند که این خواسته او سبب تعجب بسیار شده است. 
دولت سوسیالیست مادورو می گوید این پدیده اقلیمی عامل اصلی بحران کمبود آب و برق در ونزوئلا است اما مخالفان می گویند دولت به علت عملکرد نادرست و اختصاص ندادن سرمایه های مناسب به منابع برق، در این زمینه مقصر است. به هرحال، ونزوئلا حالا علاوه بر مشکل رکود شدید اقتصادی، شدیدترین تورم اقتصادی درجهان و کمبود اقلام اساسی موردنیاز مردم باید با مشکل بحران انرژی و برق نیز مواجه باشد.