خبرگزاری فارس: «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا روز گذشته در سخنانی اعلام کرد که «واشنگتن» با تمدید حکم اجرایی «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا که طی آن از ونزوئلا به عنوان تهدیدی غیرعادی و فوق‌العاده علیه امنیت ملی این کشور نام برده می‌شود، قصد دارد که اتحاد و استقلال کشورهای آمریکای لاتین را به نابودی بکشاند؛ استقلالی که 17 سال برای دستیابی به آن زحمت کشیده شده است.
 
رئیس جمهور ونزوئلا در ضمن حضور در تجمع ضد امپریالیستی مردم ونزوئلا در اعتراض به فرمان اجرایی رئیس جمهور آمریکا گفت: آمریکای لاتین در سال‌های گذشته منطقه مهمی نبود و تحت کنترل صندوق بین المللی پول قرار داشت.
 
«مادورو» اذعان داشت: طی چند سال اخیر که پرچم آزادی‌بخش «سیمون بولیوار» رهبر انقلاب بولیواری ونزوئلا با ایجاد سازمان‌هایی نظیر جامعه کشورهای منطقه آمریکای لاتین و کارائیب (سلاک)،  اتحاد کشورهای آمریکای جنوبی (اوناسور) و اتحاد بولیواری برای مردم آمریکای ما (آلبا)، اتحاد و همبستگی را برای تمام کشورهای منطقه آمریکای لاتین به ارمغان آورد، معجزه‌ای رخ داد.
 
مردم ونزوئلا روز گذشته به منظور اعلام مخالفت قاطع خود با فرمان اجرایی «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا که ونزوئلا را تهدیدی غیرعادی و فوق العاده علیه امنیت ملی آمریکا خوانده بود، تظاهرات کردند.
 
وی عنوان کرد: آمریکا به کشورهای منطقه به طور یکسان توجه نمی‌کند و به همبستگی و همکاری کشورهای این منطقه اهمیتی نمی‌دهد تنها هدف «واشنگتن» به نابودی کشاندن اتحاد و استقلال ماست به همین دلیل فرمان اجرایی رئیس جمهور این کشور علیه ونزوئلا مجددا تمدید شد.
 
دفاع از حق برخورداری از صلح
 
رئیس جمهور ونزوئلا ضمن اشاره به این‌که روز گذشته نمایندگان راستگرای مجلس ملی این کشور که از متحدین آمریکا در این کشور محسوب می‌شوند، حاضر به رد فرمان اجرایی «اوباما» نشده و به این طریق موافقت خود را با این اقدام دولت «واشنگتن» علیه ونزوئلا اعلام کردند گفت: ملت ونزوئلا حق دارند که با تمام توان به دنبال صلح و آرامش در کشور خود باشند.
 
«مادورو» اظهار داشت: ونزوئلا برای دفاع از استقلال و حاکمیت خود در برابر منافع امپریالیستی آمریکا جنگی را با این کشور آغاز کرده است؛ در واقع مردم به دنبال دفاع از شرافت و کرامت خود هستند.
 
وی در این‌باره گفت: ونزوئلا به دنبال جنگ و خشونت نیست؛ مردم ونزوئلا تنها خواستار زندگی در صلح و آرامش و ایجاد صلح ، عدالت و برابری هستند؛ ما خواهان زندگی در صلح و رفاه در سرزمین مادری خود هستیم.
 
آمریکا در 9 مارس سال 2015 (19 اسفند 1393) ونزوئلا را تهدیدی غیرعادی و فوق العاده علیه امنیت ملی آمریکا خواند و به همین دلیل ونزوئلا را به علت نقض احتمالی حقوق بشر از سوی این کشور آمریکای جنوبی تحریم کرد؛ البته در تاریخ 3 مارس سال جاری (13 اسفند ماه) تحریم‌های این کشور علیه ونزوئلا به درخواست رئیس جمهور آمریکا به مدت یک سال دیگر تمدید شد.
 
براساس تحریم‌های آمریکا علیه ونزوئلا، ویزای 56 نفر از مقامات این کشور آمریکای جنوبی به جرم ایجاد خشونت باطل و تمامی اموال و دارایی‌های آنان در آمریکا مسدود شدند.
 
آمریکا معتقد است که اقدامات این مقامات ونزوئلایی به خصوص در زمینه دستگیری تظاهرات کنندگان در جریان تظاهرات‌های خشونت‌آمیز سال 2014 ناقض حقوق بشر بوده است؛ ونزوئلا در روزهای بین ماه‌های فوریه تا می سال 2014 (اسفند 1392 تا اردیبهشت 1393) شاهد تظاهرات‌های ضد دولتی خشونت آمیزی با هدف کودتا علیه دولت این کشور بود؛ در جریان این تظاهرات‌ها 43 نفر کشته شدند.