رسانه کوبایی «پرنسا لاتینا» نوشت: اکوادور به منظور شکایت از دخالت ناعادلانه نیروهای امنیتی ترکیه در جریان تظاهرات مردمی این کشور در اعتراض به سفر رئیس جمهور ترکیه به اکوادور، شکایت نامه‌ای را به این کشور ارائه خواهد داد.

به گزارش لاتین ما به نقل از «پرنسا لاتینا»، همزمان با سفر «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به اکوادور حامیان کردها در «کیتو» پایتخت اکوادور تجمع و به سفر اردوغان به کشورشان اعتراض کردند؛ اعتراض حامیان کردها در اکوادور به سفر اردوغان به درگیری میان آن‌ها و نیروهای پلیس اکوادور منجر شد.

گروهی از فعالان حقوق بشر حضور رئیس جمهور ترکیه در اکوادور را مورد انتقاد قرار دادند و این کشور را مسئول کشتار کردها در ترکیه و بحران فعلی سوریه دانستند.

تظاهرات کنندگان اکوادوری هم زمان با ورود رئیس جمهور ترکیه به «موسسه مطالعات ملی پیشرفته» واقع در پایتخت اکوادور، با شعارهایی از قبیل «زنده باد کردستان» ، «اردوغان را از کشور اخراج کنید» و «اردوغان قاتل است» از وی استقبال کردند.

رئیس جمهور ترکیه پس از سفر 5 روزه خود به منطقه آمریکای لاتین و بازدید از شیلی و پرو مجددا عازم ترکیه است.

یکی از فعالان حقوق بشر اکوادوری در این رابطه اعلام کرد: ترکیه بخشی از جنگ سوریه است چرا که این کشور بخش از تامین مالی این جنگ را بر عهده دارد و دوست تروریست‌های داعش است، ترکیه همچنین به ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا به منظور حمله به سوریه نیز پیوسته است.

اکوادور به منظور شکایت از دخالت ناعادلانه نیروهای امنیتی ترکیه در جریان تظاهرات برخی از مردم این کشور در اعتراض به سفر «طیب رجب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه به اکوادور، شکایت نامه‌ای را به این کشور ارائه خواهد داد.

«ریکاردو پاتینو» وزیر امور خارجه اکوادور روز گذشته در سخنانی اعلام کرد که در دفاع از موسسات و حاکمیت اکوادور نامه‌ای را به دولت ترکیه تحویل داده و منتظر توضیحات و پاسخ‌های دولت این کشور هستیم.

«پاتینو» در نشستی خبری به دلیل اقدام علیه رئیس جمهور ترکیه که در زمان سخنرانی در «موسسه ملی پیشرفته» این کشور واقع در «کیتو» پایتخت اکوادور هدف فریادها و الفاظ توهین آمیز تظاهرات کنندگان و معترضان به اقدامات این کشور قرار گرفت، ابراز تاسف کرد و اقدام تظاهرات کنندگان نسبت به شخص خارجی که به دعوت دولت اکوادور و به منظور دیدار با «رافائل کوره‌آ» رئیس جمهور این کشور وارد «کیتو» شده است، بی احترامی به وی تلقی کرد.

وزیر امور خارجه اکوادور اذعان داشت که نیروهای امنیتی ترکیه در اقدامات نیروهای پلیس اکوادور که به دنبال متفرق کردن تظاهرات کنندگانی بودند که علیه رئیس جمهور ترکیه شعار می‌دادند و وی را مسئول سرکوب وحشیانه مردم کرد و پیشبرد سیاست جنگ طلبانه در سوریه می‌دانستند، دخالت بسیاری کردند.

ویدئو‌های منتشر شده از سوی رسانه‌های محلی حاکی از آن است که محافظین رئیس جمهور ترکیه به منظور حمایت از وی رفتاری کاملا خشونت آمیز با تظاهرات‌کنندگان و حتی یکی از نمایندگان مجلس این کشور داشته‌اند.

«پاتینو» نیز در رابطه اذعان داشت: نیروهای امنیتی ترک نباید مرتکب چنین اقداماتی می‌شدند؛ در اکوادور آزادی بیان وجود دارد و محافظین و اعضای امنیتی ترکیه نباید با مردم این کشور رفتار بدی می‌داشتند.

«گابریلا ریواردنسیا» رئیس مجلس ملی اکوادور نیز به نوبه اقدامات اعضای امنیتی دولت ترکیه و برخورد خشونت آمیز آن‌ها با تظاهرات‌کنندگان را محکوم کرد و این اقدام را غیر‌محترمانه خواند.

وی در این رابطه گفت: ما به شدت اقدامات خشونت آمیز نیروهای امنیتی ترکیه را مورد انتقاد قرار می‌دهیم.

«دیگو وینتیمیل» نماینده مجلس اکوادور نیز در صفحه شخصی خود در شبکه توئیتر ضمن انتقاد از رفتار خشونت آمیز  محافظین ترک اعلام کرد که یکی از نیروهای امنیتی ترکیه تنها به این دلیل که از آن‌ها خواستم که دست از کتک زدن  یکی از اعضای موسسه مطالعات ملی پیشرفته بردارند، من را مورد ضرب و شتم قرار دادند؛ وی افزود: منتظر اقدامات دولت در این زمینه هستیم.

سفرهای رئیس‌جمهور ترکیه به کشورهای آمریکای لاتین از 31 ژوئن (11 بهمن) با سفر به شیلی آغاز شد؛ وی پس از اقامت 3 روزه در این کشور وارد پرو شد و سپس این کشور را به مقصد اکوادور ترک کرد.

در زیر بخشی از این برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی ترک دیده می‌شود.