به گزارش لاتین ما به نقل از«کورئو دل اورینوکو»، متخصصین نهاد برنامه توسعه در سازمان ملل اعلام کردند که سیاست‌های فقر زدایی در دولت «انریکه پنیا نیتو» رئیس جمهور کنونی مکزیک هیچ تأثیری در روند کاهش رشد فقر در این کشور نداشته و کماکان آمار فقر در مکزیک رو به افزایش است.

مکزیک کشوری است که بیش از ۵۵ میلیون نفر از مردم آن در فقر و بدبختی زندگی می‌کنند و هرساله آمار فقر در این کشور گسترش می‌یابد.

گزارش‌های دریافتی از وضعیت فقر در این کشور آمریکای لاتین، حاکی از آن است که علیرغم سرمایه‌گذاری‌های میلیاردی این کشور و طراحی پروژه‌های بسیار، کماکان مردم این کشور با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند.

این نهاد سازمان ملل اعلام کرد که آمار رشد فقر در دوران ریاست جمهوری «پنیا نیتو» کاهش نداشته است.

مشاورین اقتصادی مرکز بررسی تأثیرات منفی اصلاحات مالی مکزیک اعلام کردند که در سال ۲۰۱۴، اعمال سیاست‌های نادرست عمومی، اجرای نادرست سیاست‌های دولت و رکود اقتصادی در مکزیک این کشور را در جایگاه دومین کشور فقیر در آمریکای لاتین قرار داده است.

«ادنا خایمه» متخصص امور اقتصادی و رئیس مرکز غیردولتی آمار در مکزیک، اعلام کرد که پروژه‌های اجتماعی بسیاری در دست بررسی هستند اما برخی از آن‌ها برای موقعیت کنونی مکزیک مناسب نیستند و به همین خاطر رد می‌شوند.

وی اذعان داشت: همه می‌گویند برای ریشه کن کردن فقر و از بین بردن بدبختی مردم این کشور تلاش نمی‌کنیم اما ما با وجود تلاش‌های بسیار به نتایج مورد نظر نمی‌رسیم.

رئیس این مرکز که مسئول تحلیل سیاست‌های عمومی در کشور است همچنین اذعان داشت که برخی از پروژه‌های ما ناتمام می‌مانند زیرا دولت مکزیک مانع ادامه آن‌ها می‌شود.

طبق گزارش‌های دریافتی در دومین کشور فقیر آمریکای لاتین سالانه ۴۸ طرح اجتماعی با سرمایه‌گذاری بیش از ۷ میلیارد دلار در راستای ایجاد سرمایه و ایجاد موقعیت‌های شغلی اعمال می‌شود.

گزارش‌های شورای ملی ارزیابی سیاست توسعه اجتماعی از آخرین اخبار بحران فقر در مکزیک حاکی از آن است که در حال حاضر بیش از نیمی از مردم مکزیک در فقر زندگی می‌کنند؛ درآمد ۱۲ میلیون نفر در مکزیک روزانه یک دلار است.

«خایمه» عنوان کرد که به دلیل سیاست‌های اتخاذ شده توسط دولت «نیتو»، میزان متوسط درآمد خانواده‌های مکزیک به طور متوسط بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴، ۳.۵ درصد کاهش یافته است.

وی افزود که نمی‌توان تلاش برای کاهش فقر در کشور را موکول به زمانی کرد که پیشرفت اقتصادی در کشور حاصل شود.

متخصصین این نهاد همچنین در ادامه اظهار تاسف کردند که با نگاهی به شرایط زندگی مردم مکزیک در ۱۵ سال گذشته یک میزان رشد مطلوب در زمینه اختصاص بودجه به برنامه‌های اجتماعی به ویژه در مناطق روستایی دیده می‌شد اما طی چند سال اخیر رشد و پیشرفت این چنینی به خصوص در بهره‌وری مزارع و یا کاهش میزان فقر در مناطق روستایی حاکم نبوده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که از زمان روی کار آمدن «پنیا نیتو» وی با ایجاد نهادی مکزیکی اقدام به مقابله با افزایش فقر در کشور پرداخت اما این نهاد تنها به بررسی اوضاع فقر می‌پردازد و واضح است که در عمل به وظایف خود با شکست مواجه شده است.

کارشناسان اقتصادی مکزیکی معتقدند که هرگز نمی‌توان فقر در مکزیک را با بهره گیری از تنها یک پروژه اجتماعی ریشه‌کن کرد بلکه اعمال سیاست‌های پیشرفت سلامت و تحصیلات در کشور زمان زیادی می‌برد.

این کارشناسان ضمن انتقاد از دولت کنونی مکزیک تصریح کردند: تا زمانی‌که حقوق‌ها افزایش نیابد رشد فقر در کشور متوقف نخواهد شد؛ دولت باید تسهیلات اجتماعی بسیاری در اختیار مردم بگذارد و با خدمت رسانی در حوزه سلامت و تحصیل و به کارگیری پروژه‌های فقرزدایی به جنگ با این معضل اجتماعی برود.

بر اساس گزارش منتشر شده توسط کمیسیون اقتصادی منطقه آمریکای لاتین (سپال) در فواصل سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ رکود فقر در این کشور از ۴۳ به ۴۱ درصد بوده است، امری که کمیسیون و سازمان‌های ملی و اجتماعی منطقه را به شدت نگران کرده است.بیش از ۵۰ میلیون نفر مکزیکی از جمعیت کل ۱۲۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر این کشور در فقر شدید زندگی می‌کنند و از این مسئله بسیار رنج می‌برند.