درپی استقبال گسترده و موفقیت سریال های ترک در 5 کشور امریکای لاتین، اتحادیه هتلداران ترکیه (TUROB) خواستار افزایش نقش سریال‌های و بازیگران ترک درمعرفی ترکیه به عنوان یک مقصد گردشگری ویژه در کشورهای امریکای لاتین شد.
 

پس از گسترش شهرت و مجبوبیت مقصدهای گردشگری ترکیه و بازیگران و فرهنگ ترکیه به یمن نمایش سریال های ترک در شبکه های عربی این بار نوبت کشورهای منطقه امریکای لاتین است که به صورت واگیر موجی از سریال های ترک را برای مخاطبان خود پخش و سبب ایجاد انگیزه سفر به ترکیه در میان مخاطبان خود به آن سوی دیگر دنیا شوند.

 

مدیر اتحادیه هتلداران ترکیه اعلام کرده است که محوبیت ترکیه به عنوان یک مقصد گردشگری درمیان مردم کشورهای امریکای لاتین به برکت سریال‌های ترکیه دراین کشور ها و در کل منطقه رو به افزایش گذاشته است.


دبیر TUROB درهمین راستا گفته است:«حتی اگر میان امریکای لاتین و ترکیه فاصله زیاد سبب بروز مشکلاتی شود اما ما شاهد آنیم که ترکیه کاملا درکشورهای این منطقه شناخته شده و مقصدهای گردشگری آن از محبوبیت زیادی برخوردارند. این موضوع به یمن پخش سریال های تلوزیونی ترکیه درمیان کشورهای این منطقه است.»
 

وی درجریان کنفرانس مطبوعاتی که در بازگشت از سفرش به برزیل و آرژانتین برگزار کرده بود، همچنین از وزارت فرهنگ وگردشگری ترکیه خواست که از حضور بازیگران و ستارگان مطرح در این فیلم ها به عنوان سفیر گردشگری ترکیه در امریکای لاتین استفاده شود.


طبق همین گزارش ترکیه سالانه بیش از 200 هزار گردشگر از امریکای لاتین جذب می‌کند که 70 درصد آن از برزیل و آرژانتین هستند. درراستای ایجاد تنوع در بازار گردشگری ترکیه و درپاسخ به کاهش چشمگیری گردشگران خارجی به ویژه از روسیه، این اتحادیه درسال 2015 دست به برگزاری نمایشگاه‌هایی در بازارهای تازه با پتانسیل بالای گردشگری به ویژه در دو کشور برزیل و آرژانتین زده است.


با این همه بازار گردشگری امریکای لاتین نیز در ترکیه درسال جاری دچار کاهش شد ولی پخش سریال های تلوزیونی ترکیه در شبکه‌های امریکای لاتین به ویژه پخش سریال های درام چون هزارویک شب و یا سریال سلطان سلیمان درامریکای لاتین محبوبیت زیادی یافت. این سریال‌ها به ویژه در شیلی و کلمبیا سبب ایجاد علاقه درشبکه‌های تلوزیونی کشورهای برزیل و آرژانتین شد و سپس توجه کشورهای پرو و اوروگویه و بولیوی نیز به تبعیت از کشورهای همسایه درمنطقه این سریال‌ها را از شبکه‌های مختلف تلوزیونی خود پخش کردند.


درهمین راستا ارگون دمیر ، بازیگر دورگه ترک – فرانسوی که در این سریال‌ها ایفای نقش کرده طی سفری به عنوان سفیر گردشگری ترکیه به آرژانتین رفت.


طبق همین گزارش یک کمپانی فیلمسازی تا کنون حدود 10 سریال ترک را به 5 کشور امریکای لاتین فروخته است . او در دسامبر سال 2014 درگفتگو با فرانس پرس اعلام کرده بود که علاقه به سریال‌های ترک در منطقه لاتین رو به رشد دارد و اکنون نیز پیشنهادی متعددی از حوزه‌های مختلف کسب و کار از سوی این کشورها به ترکیه صورت گرفته است.