رئیس‌جمهور ونزوئلا گفت: در چارچوب مجمع اهداف و اصول آن می‌توانیم انرژی‌های پاک مانند گاز را روز به روز موثرتر در بخش داخلی و بخش بین‌الملل مطرح کنیم و در عین حال برای تعیین قیمت نفت کمک کنیم.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نیکولاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در سومین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز GECF که در سالن اجلاس سران برگزار می‌شود اظهار داشت: سلام و ارادت خاصی خدمت دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران ابراز می‌کند و برای تلاش مضاعفی که برای برگزاری موفق اجلاس به خرج داده‌اید، تشکر می‌کنم.

وی با بیان اینکه این سومین اجلاس مجمع GECF است که با هدف اصلی استحکام برنامه‌ها برگزار می‌شود، گفت: اولین اجلاس در 2011 در دوهه و دومین اجلاس در 2013 در مسکو برگزار شد که بسیار جالب بود و در مسکو به نتایجی رسیدیم که در سومین اجلاس به دنبال تحکیم آن نتایج هستیم.

رئیس جمهور ونزوئلا اضافه کرد: یکی از مسائل مهم برای سومین اجلاس، تبادل تجربیات است و امیدواریم این اجلاس بتواند هرچه بیشتر چارچوب‌های مجمع کشورهای صادر کننده گاز را تقویت کند.

وی با ابراز خوشحالی از ملحق شدن جمهوری آذربایجان به مجمع کشورهای صادرکننده گاز، گفت: ونزوئلا براساس انقلابی که انجام شد توانست صاحب و مالک منابع طبیعی خود شود.

مادورو افزود: در چارچوب این تحولات در آمریکای لاتین، معماری مرحوم هوگو چاوز بود که ما را به توسعه اجتماعی و اقتصادی راهبری کرد.

وی تصریح کرد: قبل از انقلاب بولیواری در ونزوئلا و دیگر کشورهای آمریکای لاتین شرکت‌های چند ملیتی به طور کامل منابع ما را در چنگ خود داشتند اما در حال حاضر در چارچوب این مالکیت ما صاحب ذخایر گاز هستیم و به عنوان پنجمین کشور صاحب منابع گازی شناخته می‌شویم.

رئیس جمهور ونزوئلا اظهارداشت: در این مجمع توانستیم همانطور که رئیس جمهور گینه استوائی اشاره کرد، کشورها و دولتهای برادر و همسو را در کنار هم داشته باشیم و مجمع مجال تبادل نظر و تجربیات و اطلاعات در میان کشورهای عضو بود که به یمن این تبادل نظرها روز به روز شاهد یکپارچگی مواضع و در نهایت توسعه کشورهای عضو خواهیم بود.

وی با تاکید بر اینکه حاکمیت بر منابع طبیعی مسئله بسیار مهمی است، گفت: در چارچوب مجمع اهداف و اصول آن می‌توانیم انرژی‌های پاک مانند گاز را روز به روز موثرتر در بخش داخلی و بخش بین‌الملل مطرح کنیم و در عین حال برای تعیین قیمت نفت کمک کنیم.

مادورو با بیان اینکه در آمریکای لاتین اقدام به اجرای پروژه‌های زیادی کرده‌ایم، گفت: با ترینیداد و توباگو مشغول اکتشاف مشترک منابع گازی هستیم تا بتوانیم در چارچوب اکتشاف، منابع کافی برای صادرات به دیگر کشورها را داشته باشیم.

وی ادامه داد: در چارچوب اتحاد آلبا، پروژه‌ای در قالب پتروکاریوه تعریف شد که 10 سال از تأسیس آن می‌گذرد و به عنوان یک پروژه موفق شاهد همگرایی بین کشورها هستیم و امیدواریم در این چارچوب تا 2030 به توسعه پایدار در این منطقه برسیم.

رئیس جمهور ونزوئلا اظهارداشت: یکی از پروژه‌هایی که چاوز ابداع کرد، احداث خط لوله برای انتقال گاز و نفت به بقیه کشورها بود و ما در سایه تلاش‌های این مرد بزرگ شاهد توسعه در بسیاری از کشورهای آمریکای لاتین بودیم.

وی افزود: شاهد بودیم که خطوط لوله گاز از ونزوئلا به کلمبیا و کشورهای حوزه کارائیب توسعه پیدا کرد که هدف از اجرای آن رساندن گاز به آمریکای مرکزی است که گاز ندارد.

مادورو تصریح کرد: ما از پیشنهاد بولیوی اعلام حمایت کامل می‌کنیم و فکر می‌کنم که همه برای تحقق پیشنهاد بولیوی اجماع دارند تا چهارمین اجلاس سران کشورهای گازی در این کشور برگزار شود چنانکه این اجلاس نشانگر جایگاه رفیع و مستحکم مجمع کشورهای صادر کننده گاز خواهد بود.

وی در پایان گفت: از دبیرکل بخاطر تمام تلاش‌هایش برای تقویت مجمع، و از ایران بخاطر مهمان‌نوازی و برگزاری موفق اجلاس و از همه سازمان‌هایی که به این مجمع کمک کردند تشکر می‌کنیم و امیدواریم در قالب مجمع در قرن 21 شاهد هماهنگی و توسعه همه کشورهای عضو باشیم.