به گزارش پایگاه تحلیلی خبری لاتین ما به نقل از «تله سور»، دادگاه عالی انتخابات گوآتمالا ضمن اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری این کشور، اعلام کرد که «جیمی مورالس» از حزب «جبهه همگرایی ملی» این کشور با کسب ۷۲.۳۹ درصد از ۶۹.۵۶ درصد از کل آرای شمارش شده پیروز انتخابات ریاست جمهوری این کشور است.

کمدین سابق تلویزیونی که هیچ سابقه‌ای در دنیای سیاست ندارد، مبارزه با فساد را یکی از برنامه‌های اصلی خود برای ریاست جمهوری در گوآتمالا می‌داند.

طبق گزارش‌های دریافتی «ساندرا تورس» از حزب «وحدت ملی امید» رقیب انتخاباتی «مورالس» با کسب ۲۶.۶۱ درصد از آرای مردم گوآتمالا پس از وی در جایگاه دوم قرار گرفت.

طبق گزارش‌های دریافتی از منابع رسمی گوآتمالایی، در انتخابات روز گذشته بیش از ۷ و نیم میلیون نفر از مردم گوآتمالا به پای صندوق‌های رای رفته‌اند که ۴ میلیون و ۷۴ هزار و ۴۵۰ نفر از آن‌ها زن و ۳ میلیون ۴۸۲ هزار و ۴۲۳ نفر آن‌ها مرد بوده‌اند.

گوآتمالایی‌ها روز گذشته برای انتخاب رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور، ۳۳۸ نفر از مقامات شهرداری و ۱۵۸ نماینده کنگره این کشور به پای صندوق‌های رأی رفتند.

در دور اول انتخابات ریاست جمهوری گوآتمالا که در ۶ سپتامبر (۱۵ شهریور) برگزار شد، «جیمی مورالس» از حزب «جبهه همگرایی ملی» موفق به کسب ۲۳.۹۹ درصد آراء شد و «ساندرا تورس» نیز توانست ۱۹.۷۵ درصد آراء را کسب کند؛ این انتخابات با مشارکت ۷۰.۳۸ درصدی مردم، به یکی از باشکوه‌ترین انتخابات گوآتمالا تبدیل شد.