به گزارش لاتین ما به نقل از «تله‌سور»، نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) روز گذشته خواستار یک قرار ملاقات بین مذاکره‌کنندگان صلح این کشور و پاپ فرانسیس طی سفری که وی بین ۱۹ و ۲۲ سپتامبر سال جاری میلادی (۲۸ تا ۳۱ شهریور ۹۴) به کوبا خواهد داشت، شد. هیئت نمایندگی صلح نیروهای مسلح انقلابی […]

 

 

به گزارش لاتین ما به نقل از «تله‌سور»، نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) روز گذشته خواستار یک قرار ملاقات بین مذاکره‌کنندگان صلح این کشور و پاپ فرانسیس طی سفری که وی بین ۱۹ و ۲۲ سپتامبر سال جاری میلادی (۲۸ تا ۳۱ شهریور ۹۴) به کوبا خواهد داشت، شد.

هیئت نمایندگی صلح نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا، این درخواست خود را روز گذشته در طول یک نشست مشترک بین طرفین مذاکره‌کننده صلح در این کشور به «لوئیس آئوکوستو کاسترو» رئیس کنفرانس اسقفی کلمبیا ارائه کرد.

«لوئیس آنتونیو لوسادا گایو» معروف به «کارلوس آنتونیو لوزادا» یکی از فرماندهان «فارک» که در نشست مذکور با «کاسترو» حضور داشت، روز گذشته اعلام کرد که در طول این نشست درباره…

 

امکان برقراری نشستی میان پاپ فرانسیس و مذاکره‌کنندگان صلح در کلمبیا زمانی‌که وی در «هاوانا» (پایتخت کوبا) حضور یابد، به بحث و گفت‌و‌گو پرداختیم.

«آنتونیو لوزادا» در ادامه توضیح داد که در طول این نشست طرفین مذاکره‌کننده این امکان که پاپ فرانسیس آرژانتینی یک نماینده و کاردان ویژه برای روند صلح در کلمبیا تعیین کند را مورد بررسی و مطالعه قرار دادند تا بدین وسیله درگیری‌های مسلحانه که از بیش از نیم قرن پیش در این کشور آمریکای لاتین به طول انجامیده و موجب کشته و آواره شدن افراد بسیاری شده است، پایان یابد.

«لوزادا» در این میان تاکید کرد که این نشست درخواست شده تنها با تصمیمات کلیسای کاتولیک کلمبیا و هیئت نمایندگی دولت «بوگوتا» (پایتخت کلمبیا) و «فارک» برگزار نخواهد شد بلکه مستلزم یک تصمیم‌گیری مستقیم است که پاپ فرانسیس و البته دولت کوبا بایستی اتخاذ کنند.

این مقام فارک خاطرنشان کرد که در نشست مذکور «نل بلتران سانتاماریا» و کشیش «داریو اچوری» به ترتیب اسقف و دبیر کل کمیسیون ملی مصالحه کلمبیا نیز شرکت کردند.

در ۱۵ ژوئن سال جاری میلادی (۲۵ خرداد ۹۴)، پاپ فرانسیس در دیداری خصوصی با «خوآن مانول سانتوس» رئیس جمهور کلمبیا در «واتیکان» آمادگی خود وکلیسای کاتولیک را برای همکاری در جهت پیشبرد روند صلح میان دولت و نیروهای مسلح این کشور آمریکای لاتین اعلام کرد.

«سانتوس» در این میان تصریح کرد که بخش‌نامه پاپ فرانسیس کاملا متناسب با روند صلح که میان دولت کلمبیا و «فارک» در جریان است، می‌باشد.

رئیس جمهور کلمبیا نقش پاپ فرانسیس را به عنوان یک واسطه در استرداد روابط دیپلماتیک میان آمریکا و کوبا که منجر به بازگشایی سفارت آمریکا در «هاوانا» شده است را یادآور شد.

پنج‌شنبه این هفته، چهلمین دور از مذاکرات صلح بین دولت «بوگوتا» (پایتخت کلمبیا) و «فارک» در «هاوانا» آغاز خواهد شد.

«فارک» و دولت کلمبیا روند صلح را در نوامبر ۲۰۱۲ (مهر ۱۳۹۱) با هدف پایان دادن به درگیری مسلحانه‌ای که بیش از نیم قرن به طول انجامیده آغاز کردند که طبق آمار و ارقام تقریبا ۵ میلیون آواره و دست کم ۶۰۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

از آغاز روند صلح دولت کلمبیا و «فارک»، طرفین به توافقاتی پیرامون ۳ مسئله از مجموع ۵ موضوعی که در دستور کارشان قرار داشت دست یافتند، از جمله اصلاحات روستایی در ماه می ۲۰۱۳ (اردیبهشت ۹۲)، مشارکت سیاسی در نوامبر ۲۰۱۳ (مهر ۹۲) و مواد مخدر در می ۲۰۱۴ (اردیبهشت ۹۳)، باقی مواردی که هنوز مورد بحث و مذاکره هستند نیز مسئله قربانیان و پایان درگیری‌ها می‌باشد.

دولت کلمبیا و «فارک» همچنین تاکنون پیرامون ایجاد یک طرح مین‌روبی و یک کمیسیون حقیقت‌یاب با یکدیگر به توافق رسیده‌اند.