به گزارش لاتین ما به نقل از «تله سور»، «رافائل کوره‌آ» رئیس جمهور اکوادور روز گذشته طی اعلام گزارش کاری هفتگی خود موسوم به «لابورس» از اقدامات خشونت‌آمیز و کارشکنی‌های اپوزیسیون به شدت انتقاد کرد و گفت که از این پس حملات معترضین به نیروهای پلیس امنیتی اکوادور بی‌جواب نخواهد ماند، و در ادامه به […]


به گزارش لاتین ما به نقل از «تله سور»، «رافائل کوره‌آ» رئیس جمهور اکوادور روز گذشته طی اعلام گزارش کاری هفتگی خود موسوم به «لابورس» از اقدامات خشونت‌آمیز و کارشکنی‌های اپوزیسیون به شدت انتقاد کرد و گفت که از این پس حملات معترضین به نیروهای پلیس امنیتی اکوادور بی‌جواب نخواهد ماند، و در ادامه به آن‌ها هشدار داد که نیروهای پلیس از حالا به بعد با تمام توان خود با اقدامات سازماندهی شده‌ و خشونت‌آمیز آن‌ها مقابله خواهند کرد.

وی اذعان داشت: هرگز به معترضان خشمگین اجازه نخواهیم داد که به نیروهای پلیس و نظامیان اکوادوری حمله‌ور شده و به آن‌ها آسیب بزنند.

«کوره‌آ» حملات و اقدامات خشونت‌آمیز اپوزیسیون را محکوم کرد و اظهار داشت که…

در جریان تظاهرات‌های آخر هفته گذشته معترضان به نیروهای پلیس حمله کرده‌اند و پس از وارد آوردن صدمات جانی به آن‌ها، نیروهای پلیس راهی بیمارستان شدند؛ وی در این‌باره گفت که اظهارات اپوزیسیون درباره اعتراضات مسالمت‌آمیز معترضان و همچنین جو آرام راهپیمایی‌های هفته گذشته، دروغی بیش نیست.

وی همچنین تصریح کرد : چگونه می‌توان نام راهپیمایی مسالمت‌آمیز را بر روی تظاهرات‌هایی گذاشت که معترضین خشمگین به سمت نیروهای پلیس سنگ‌های بزرگ پرتاب می‌کنند؛ وی در ادامه گفت که هیچ کس در کشور برتر از قانون نیست و با مسببین این اتفاقات به شدت برخورد خواهد شد.

رئیس جمهور اکوادور ضمن ابراز تاسف برای معترضین اکوادوری گفت که نوع اعتراض آن‌ها مرا به یاد انسان‌های غارنشین ما قبل تاریخ می‌اندازد اما من به آن‌ها هشدار می‌دهم چرا که از این پس پاسخ اقدامات خشونت‌آمیز خود را خواهند گرفت؛ آن‌ها نمی‌توانند با صدمه زدن به نیروهای پلیس راه به جایی ببرند و من همین جا از نیروهای پلیس امنیتی کشور می‌خواهم که در راستای مقابله با اقدامات خشونت‌آمیز معترضین، از تمام توان خود استفاده کنند.

«کوره‌آ» دلیل اصلی اعتراضات اخیر و کارشکنی‌های اخیر اپوزیسیون را نتایج نظرسنجی اخیر مبنی بر ارزیابی میزان محبوبیت رؤسای جمهور منطقه آمریکای لاتین عنوان کرد و گفت که اپوزیسیون انتظار نداشت که من چهارمین رئیس جمهور محبوب در بین مردم این منطقه شوم.

گزارش‌های منتشر شده در جدول نظرسنجی روزنامه «دیاریو لوکال» اکوادور درباره عقیده مردم نسبت به نوع حکومت «کوره‌‌آ» حاکی از آن است که مردم از عملکرد رئیس جمهور کشورشان در راستای مقابله با اقدامات خشونت‌آمیز و کارشکنی‌های اپوزیسیون راضی هستند؛ این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد که مردم اکوادور معتقدند که دولت «کوره‌آ» از منافع تمام افراد و احزاب و اتحادیه‌های کشور دفاع می‌کند و طرفدار بخش خاصی نیست.

از ۱۵ خرداد سال جاری، اکوادور صحنه تظاهرات حامیان و مخالفان دولت است؛ تظاهرات پس از اینکه «کوره‌آ» لایحه‌ای را تحت عنوان «توزیع مجدد ثروت» به مجلس اکوادور ارائه کرد، آغاز شد؛ هدف این لایحه قانونی تنظیم درآمدهای مازاد و سود سرمایه در املاک و مستغلات و یاری رساندن برای مبارزه با فقر در این کشور است.

با توجه به افزایش تظاهرات در اکوادور، رئیس جمهور این کشور برای ایجاد آرامش و جلوگیری از بروز اقدامات خشونت‌آمیز اپوزیسیون در زمان دیدار پاپ از این کشور، از قانون «توزیع مجدد ثروت» به صورت موقت صرف‌نظر کرد.

پاپ فرانسیس در چارچوب سفر دوره‌ای به آمریکای لاتین، از ۱۵ تا ۱۷ تیرماه از اکوادور دیدار و با مسئولان این کشور ملاقات و گفت‌و‌گو کرد.